Страницы

Природознавство

21.04.2021

Тема: Ознайомлення з найпоширенішими й отруйними рослинами, грибами і тваринами своєї місцевості.

Навчальний проєкт "Вирощування найвищої бобової рослини".


НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ "ВИРОЩУВАННЯ БОБОВОЇ КУЛЬТУРИ" 
Ваше завдання полягає у тому, щоб проростити бобові. Для виконання цього завдання у вас є час до 27.04.21. Після пророщування вашої бобової культури необідно подати звіт у наступному вигляді: фото (кінцевий результат або у вигляді щоденного фото-звіту), у своєму листі вказати на який день почав з'являтися паросток. Надіслати фото. 
Ось поради щодо вирощування бобової культури: Існує кілька популярних способів. Всі вони починаються з того, що квасолю потрібно перебрати: відкинути зіпсовані, пошкоджені зерна (краще взяти для пророщування декілька зерен). Ось що потрібно робити далі: 
Взяти плоский посуд, застелити його щільною натуральною матерією або марлею, яку попередньо потрібно намочити. Тканина повинна бути вологою. На неї укладають зерна, зверху вкривають їх шаром вологої тканини. Поставити посуд в приміщення з температурою повітря не менше 25° С. Почекати шість годин, промити квасолю проточною водою, знову накрити вологою тканиною. Промивати зерна необхідно не менше двох разів на день, вранці і ввечері. Це попередить появі нальоту. Тканина, на якій лежить квасоля, повинна весь час бути вологою, але не надто: надлишок води призведе до загнивання насіння. Як швидко можна проростити
квасолю таким способом? Якщо все зробити правильно, паростки проклюнутся вже через 36 годин. 
Як проростити квасолю в домашніх умовах і поспостерігати за сходом паростків? На дно широкої ємності помістити змочені водою ватяні кульки, на них акуратно викласти квасолю. Ємність поставити на світло, нічим не накривати. Квасоля проросте до кінця наступного дня.

 ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НАЙПОШИРЕНІШИМИ ОТРУЙНИМИ РОСЛИНАМИ, ГРИБАМИ СВОЄЇ 

МІСЦЕВОСТІ. 

Рослинний світ Дніпропетровщини 

Ліси у Дніпропетровській області займають лише 3,5% і представлені двома типами – заплавні й байрачні. Заплавні ліси – у заплавах Дніпра, Орелі, Самари, Вовчої; тут розташовані й найбільш південні бори в Україні; найбільші масиви – Самарський бір, Дібровський ліс, Новомосковський бір, Червоний бір. Основні породи: дуб, в’яз, липа, ясен, берест, ільм, клен, вільха, сосна. Байрачні ліси зростають по схилах ярів і балок. Основні деревні породи тут – берест, дуб, груша, ясен, сосна, липа тощо. До лісів також відносяться полезахисні лісосмуги й насадження вздовж шляхів сполучення. Вони складаються з дуба, клена, білої й жовтої акацій, польового клена, липи тощо. 

Отруйні рослини та гриби 

На вигляд – це нічим не примітні квіточки, але контакт з ними може мати глобальні наслідки. Пропоную дізнатися про отруйних рослин та гриби, які розповсюджені на території Дніпропетровщини, аби уберегтись.

Борщівник 

Зовнішній вигляд: Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. 

Де росте: Біля доріг, розташованих біля лісу. Також – на галявинах і пустирях.

Болиголов плямистий 

Зовнішній вигляд: Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток. 

Де росте: На пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць. 

Чим небезпечний: Рослина може викликати головний біль і запаморочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з’являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з’являється дерматит.

Віх отруйний (Цикута) 

Зовнішній вигляд: Має розгалуджене стебло, двопере і трьохпере листя. Влітку з’являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку. 

Де росте: Любить вологий ґрунт. Росте на заплавних луках, біля річок та озер.

Блекота чорна 

Зовнішній вигляд: Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди ву формі глечика можуть зацікавити малюка. Блекота виростає до півтора метра у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками. 

Де росте: Біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.

Чим небезпечна: Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Ознаки отруєння з’являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках дитина може втратити свідомість або навіть впасти в кому.

Беладонна 

Зовнішній вигляд: Має високі стебла і багато відгалужень. Але найцікавішими для малюка будуть плоди. Вони схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак. 

Де росте: Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок. 

Чим небезпечна: Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки — від паралічу легенів або судинної недостатності.

Вовчі ягоди 

Зовнішній вигляд: Невеликий чагарник. Квітки рослини мають зеленуватий або рожевий відтінок. Плоди — невеликого розміру і червоного кольору. 

Де росте: У лісах, також використовується як декоративна рослина.

Чим небезпечний: Червоні плоди рослини дуже привабливі для дітей. Але всього кілька штук цих ягід можуть викликати летальний результат. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення. Якщо ж дитина просто доторкнеться до листя рослини, на шкірі можуть виникнути опіки і пухирі.

Дурман звичайний 

Зовнішній вигляд: Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя. 

Де росте: У сирих місцях, біля доріг, житлових будинків.

Чим небезпечний: Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок дитини, вона вип’є води, в роті з’явиться неприємний смак.

Бліда поганка 

Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров'ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти. 

Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, типу печериць, гриба-парасольки, сироїжок - "яєчко" в основі ніжки, з якого виростає бліда поганка.

Тваринний світ Дніпропетровської області 

Фауна Дніпропетровщини в цілому є типовою для степової зони України – представлена степовими і деякими лісовими тваринами (69 видів ссавців, 246 видів птахів, 12 видів і підвидів плазунів, 10 земноводних, 59 риб). 

Хоча й не часто, але можна зустріти в Степовому Придніпров’ї вовка, річкову видру й борсука, лісову й кам’яну куницю, тхора, горностая. Більш численними є лисиця і єнотовидний собака, ласка. Зусиллями природо охоронців та мисливських товариств акліматизовані або відновлені популяції кабана, козулі, оленя плямистого, свині дикої. Так само штучно повернуто дніпровським плавням і річкового бобра. 

Серед птахів краю типовими є лунь степовий, лунь болотний, кібчик, яструб та інші хижі, дрофа, журавель, жайворонок, перепел, куріпка сіра, грак, ворона сіра, ластівка, горобець, шпак. Окрасою плавнів і заплавних лісів є дивовижні колонії сірих, білих й рудих чапель. Неможливо уявити придніпровські села, особливо у долинах таких річок, як Оріль, Самара, Домоткань, без лелечих гнізд. Найбільше ж птахів у видовому і кількісному відношенні скупчується біля степових озер, таких як Булахівський, Солоний, Дебальцевський лимани тощо. Біля них гніздяться різноманітні кулики, качки, крячки, іноді можна зустріти лебедів і навіть журавлів. Більш рідкісними є справжні орли – могильник, орел-карлик, орел-сіруватень та крупні соколи – балобани. 

Своїм насиченим життя живуть і водойми регіону. В річках, озерах і водосховищах загалом можна зустріти до 60 видів риб. Серед них як аборигени – щука, сом, карась, линьок, лящ, судак, так і завезені людиною види – білий амур, види товстолобика, короп та ін. з плазунів в області водяться гадюка степна, полоз жовтопузий, вуж, ящірки, жаба зелена й ін.


07.04.2021

Тема: Угруповання екосистеми. Екосистеми

1) Прочитати параграф підручника №43,44.

2) Перегляньте відео.

3) Проти тест за посиланням


31.03.21

Тема: ГРУНТОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ. Пристосування організмів до життя у грунті. 

Переглянути відео, записати число і тему у зошит.

20.01.2021

Тема: Місяць - супутник Землі

 Основні поняття записати у зошит.

13.01.2021

ТЕМА: ПОВІТРЯ. ПОГОДА. МЕТЕОРОЛОГІЧНІ СЛУЖБИ  І ПРОГНОЗ ПОГОДИ.
 

Дати усно відповідь на запитання:

1.     Яка надворі пора року?

2.     Який місяць, день число?

3.     Яким сьогодні є стан неба?

4.     Чи є надворі опади?

5.     Чи є на вулиці вітер?

6.     Яка погода переважала протягом тижня?

 

Прочитати:

Наука про атмосферу Землі, її властивості і процеси, що в ній протікають, називається МЕТЕОРОЛОГІЄЮ (від грець­ких слів "метеора" - - небесне явище + "логос" — наука, вчен­ня). Зміни стану повітря погоду, вивчають за допомогою метеорологічних приладів. Ознайомтесь з будовою метеоприладів і порядком роботи з ними.

На метеостанціях спостереження за погодою ведуться в один і той же час через кожні 3 години. Показники приладів записують у спеціальний журнал. Згадайте, якими умовними знаками позначають постійні показники погоди атмосферні явища (див. зворот посібника)?

Головна мета метеорологічних спостережень прогноз погоди на різні терміни (коротко- і довготерміновий). Прог­нози подаються за результатами спостережень на сітці метеостанцій. В Україні їх понад 180, на Полтавщині — 5. Результати спостережень узагальнюються установами Державного комітету України з гідрометеорології, в тому числі Полтавським обласним центром. Існує Всесвітня служба погоди.

Погода це результат взаємодії багатьох природних чинників і процесів на всій Землі і навіть у космосі. Тому сучасна метеорологія користується також даними спостережень з метеосупутників, літаків, науково-дослідних суден. Ці дані обробляються на електронно-обчислювальних машинах. Прогнози погоди дуже потрібні морякам, пілотам, землеробам, дорожникам.

Ведуть також спостереження за станом забрудненості повітря. Заводи, автомобілі викидають у повітря речовини шкідливі для здоров'я людей, всіх живих організмів. Шкідливі домішки потрапляють у повітря і при спалюванні сміття, опалого листя. На жаль, лише 1/2 джерел викидів у повітря обладнані газо- і пилоуловлюючим устаткуванням. Біля 3/4 викидів у повітря по області припадає на автотранспорт.

Правила охорони повітря: встановлення очисних фільтрів на димарях; вихлопних трубах автомобілів; припинення спалювання сміття і опалого листя на подвір'ях; удосконалення обладнання на підприємствах; озеленення вулиць.

 

Властивості повітря і атмосферні явища

Метеорологічні

прилади

1.        Температура

2.        Тиск

3.        Вологість

4.        Вітер

5.        Опади

Термометр

Барометр

Гігрометр

Флюгер

Опадомір

 Дати письмово відповіді на запитання:

·        Які метеорологічні прилади використовуються для вивчення змін погоди?

·        Для чого потрібні метеорологічні спостереження?

·        Яких заходів потрібно вживати для охорони повітря від шкідливих викидів?

 

07.12.2020

Форма землі. Різноманітність форм поверхні землі. Поверхня нашої місцевості (гори, рівнини). 


30.11.2020

Тема: Охорона і збереження природи